ימי עיון - חומש

 

יום עיון בנושא:

 

"נכות ללא נראות – לחיות בצל מציאות לא נראית"

סוכם ע"י : ד"ר רות רעיף , יו"ר ועדת ההשתלמויות

 

 

הנוכחות של "נכות ללא נראות" בחיי האדם היא רבת עוצמה ויחד עם זאת מאוד מוסתרת. השפעתה על אורח החיים, על התנהלות ביום יום, בחברה, בקבלת החלטות, תוכניות, לימודים, עבודה, זוגיות ולמעשה כמעט בכול צעד ושעל רבה מאוד. במהלך חיינו ועבודתנו כולנו נחשפים לכך, אך פחות מכירים, מודעים ורגישים למשמעות העמוקה ולצורך שלנו להבין ולמצוא דרכים כיצד לסייע ולהקל ולאפשר קיום והתנהלות טבעית ושוויונית לאנשים עם "נכות לא נראית". יום העיון הוקדש לתחום זה של "נכות ללא נראות". את היום קיימנו ב–7.12.2016 במרכז לאבחון ושיקום מקצועי ע"ש מרי רוזן בהרצליה, בהשתתפותם של כ - 110 עובדים סוציאליים, חברי/ות חומ"ש מתחומי השיקום השונים.

 

גב' נעמי הירשלר מייסדת קבוצת "נכות ללא נראות", פעילה בתחום היזמות החברתית, שיתפה אותנו במהלך הרצאתה: "מהתמודדות אישית למודעות חברתית" ברמה מאד אישית ובלתי אמצעית במסלול הקשה, המרגש, הטראומטי החל מהפציעה במהלך אירוע איבה, בו "נחצו" חייה מעולם "הטרום פגיעה" אל נתיב ייסורים פיזי, נפשי, רגשי. נתיב של התמודדות אישית בכל רגע ורגע ובכל תחום בהיבט החיים ולאורכם של החיים. נעמי הבהירה בחדות רבה את משמעות "הנכות ללא נראות", תוך דוגמאות מחיי היום יום למשל: משמעות ההתמודדות כמחנכת עם "נכות לא נראית" מול התלמידים, ההנהלה, המורים.  נעמי ריגשה מאוד בהליך הגדילה והצמיחה שלה מתוך החוויה האישית הקשה והתמודדותה המתמשכת, אל הפרספקטיבה הרחבה של העצמה חברתית, אל יזמות בפעילות חברתית ייחודית ואל ייסוד קבוצת "נכות ללא נראות", קבוצה שוקקת, חיונית ומועילה.

 

ד"ר ניצן אלמוג מרצה במגמה השיקומית לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר-אילן ויועצת אגף הקרנות במוסד לביטוח לאומי התמקדה בהרצאתה המלומדת "לצאת, להיכנס או להישאר בארון? זהות והתמודדות של אנשים עם מוגבלות בישראל" על זהות האדם עם הנכות הלא נראית. הדימוי וההקבלה של זהות ושל עיתוי חשיפת הנכות ללא נראות לתהליך של יציאה מהארון הבהירה מאד את המורכבות הרבה, הלבטים והסוגיות המלווים כול אדם עם נכות ללא נראות. הדוגמאות אשר שולבו בהרצאה המחישו בבהירות רבה את משמעות הזהות של אדם עם נכות לא נראית. זאת, ב: התמודדות במשפחה, בשכונה, עם חברים לכיתה; התמודדות עם רמת הלחצים הסביבתיים המשפיעים על כיוון קבלת החלטות באשר לעיתוי הגילוי. הדוגמאות הבהירו מאוד את משמעות התחושה של הגדרת הזהות האישית לאחר הגילוי ואת שיפור התפקוד בעקבותיה. לשמחתנו, הסתבר כי גם תגובת הסביבה לגילוי הניבה גישה חיובית לנכות.  

גב' רונית ארגמן, עו"ס ןמטפלת מינית מוסמכת ומנהלת מכון ארגמן, התמקדה בהרצאתה המרתקת: "השפעת חולי כרוני ולקות בלתי נראית על התמודדות עם התחום המיני-חברתי" בהיבט החברתי מיני של האדם עם הנכות הלא נראית ועוררה עניין רב. ההרצאה האירה לקהל המשתתפים את המורכבות הרבה וההשלכות החברתיות של נכות לא נראית על הזהות העצמית של האדם. על כללההתנהלות החברתית שלו בכול היבט: ההשלכות על התפקוד היומי, המיני; על ההצגה העצמית/האישית בתהליכי יצירת קשר חברתי; על ניהול הקשר הזוגי. הושם דגש על הדילמות  המורכבות לגבי העיתוי של גילוי המחלה/הלקות. הסרטונים שהוצגו הבהירו והמחישו לעומקם את משמעות ההשלכות של נכות לא נראית. 

כאמור, להערכתנו לקיום יום העיון במרכז שיקומי היה ערך מוסף בתחושה של קולגיאליות וכן של הכרות בלתי אמצעית עם שירות שיקומי נוסף. תודות למנהלת המרכז טלי רוזן, לשפית המרכז רות סיידלר ולצוות הטכני של המרכז על ההשקעה בהכנת המקום, הכיבוד המגוון והעשיר, ועל תפעולו היעיל במהלך יום העיון.

תודות לחברותי בועדת ההשתלמויות על שיתוף הפעולה והמסירות ולסיגל הרשקוביץ רכזת העמותה על הליווי האינטנסיבי וה"נשיאה בעול".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                     

 

 

 

 

 

 

יצירת קשר

סיגל הרשקוביץ

כתובת: ארלוזורוב 93 תל אביב

טלפון: 052-264-2255

 

הרשמה לדיוור