כנסים

כנס חומש העשירי התקיים 14-15/3/16 " עולמות נפגשים – סביבות מתחברות"  

 

שם דגש על החיבורים והמפגשים בין אנשי מקצוע ממקצועות שונים המלווים את האדם שנפגע או חלה. מפגשים בין האדם, המשפחה, הקהילה והמטפלים. ודגש על התפיסה העומדת בבסיס תחום השיקום שהאדם הוא מכלול כמו עולם עגול . מכלול של יכולות, כוחות , קשיים, חלומות וקשרים.

בכנס האחרון השתתפו מעל 650 אנשים . הוצגו כ- 60 עבודות המייצגים את הנעשה בשדה , פרויקטים חדשים, מחקרים, סיפורי מקרה מפי אנשים עם מוגבלות עצמם והרצאות על דרכי טיפול חדשניות.

לאחר סדנאות בקר, הכנס נפתח חגיגית בהרצאתו של פרופסור אריק רימרמן שסקר את ההיסטוריה של ההתייחסות לאנשים עם מוגבלויות והזכות למגורים בקהילה. ההתייחסות  בעבר ושימוש במינוח "נכים": שייצג את התפיסה כי הנכות מגדירה את האדם והוא אחראי לנכותו וקשייו ועליו להתמודד עימם ולהתאים עצמו למציאות שבה הוא חי. התפיסה הזו שנקראה המודל הרפואי טענה כי יש לתקן את האדם ולהתאימו כמה שניתן לעולם הבריא- נורמלי. "הנכים" הוצאו מחוץ לקהילה והתגוררו במוסדות הרחק מיישובי אדם כחלק מהביטוי של התפיסה .

עם הזמן עברה החברה למודל הסביבתי /חברתי הדוגל בגישה כי החברה אחראית להתאים את שירותיה ומציאות חייה כך שאנשים עם מוגבלויות יוכלו לחיות בתוכה ותהיה הנגשה מקסימלית עבורם ועבור אנשים אחרים כמו קשישים, הורים לילדים קטנים. המינוח "נכים" השתנה ל"אנשים עם מוגבלויות", ששינה את ההתיחסות מנכים לאנשים ואחר כך עם מוגבלויות. ההנגשות שהתפתחו ועוגנו בחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות 1996 הם בתחום ההנגשה הפיסית כמו מעברי חציה מדברים, רמפות, מעליות ועוד. הנגשה השירות כמו הקראה בתחבורה הציבורית של התחנות , שפת סימנים בתקשורת  ועוד. והנגשת התקשרת שמתרחשת בימים אלו ומחייבת הנגשת אתרי אינטרנט ,מתן שירות נגיש במשרדים ציבוריים ועוד.

מהפיכת המעבר לקהילה-מהפיכה שהחלה לפני כמה שנים עם אוכלוסיית מתמודדי הנפש וממשיכה לאוכלוסיות עם מוגבלויות נוספות. אנשים עם מגבלות שכלית התפתחותית ומוגבלויות פיסיות קשות. כשהמטרה להרחיב את המגורים בהוסטלים ובתים עצמאיים ולמקמם בתוך הקהילה עם אפשרויות שימוש בשירותי הקהילה המיועדים לציבור הרחב.

מושב הפתיחה הונעם על ידי נערים הלומדים בבית ספר מיוחד התומר שתופפו על דליים והקפיצו את הקהל בכמויות האנרגיה שהביאו לאולם.

בהמשך שמענו מפי אנשים עם מוגבלויות על חוויות ההתמודדות עם פציעות קשות מאוד. שי רלר שיתף בסיפור חייו והצלחתו להגיע לסיום בהצטיינות של תואר שני ולעבוד בחברה גדולה כשהוא חי עם קוודרפלגיה מאז התאונה שעבר בתאילנד.

קבוצת נכי צהל שיתפה במסע שעברו למרומי ההימליה כחלק מתהליך שיקום לא קונבנציונלי. מסע שהיה מלווה באנשי מקצוע ותועד לערוץ 10.

בפאנל שעסק ברפורמת בריאות הנפש הוצגו המורכבויות שיש ברפורמה זו. בחזון ובדרך הארוכה לממש את החזון.

פרויקטים מיוחדים וחדשניים הוצגו בתחום של הנגשות תרבותיות: סרטי קולנוע עם תיאור מילולי סימולטני  של הנעשה על המסך לטובת אנשים עם לקויות ראייה קשות ועיוורים. וכן הנגשות בשפה פשוטה של הצגות וסרטים לאוכלוסיות עם קשיים קוגניטיביים.

בשלוש עשרה מושבים נוספים חלקו עובדי השדה, אנשי מטה ואנשי אקדמיה עבודות ושירותים שפותחו למען ויחד עם  אוכלוסיות מגוונות מבחינת המוגבלות: מתמודדי נפש, נכויות פיסיות, אנשים על קשת האוטיזם, מוגבלויות חושיות (שמיעה, ראיה).העבודה שהוצגה כללה את כל קשת הגילאים מילדות ועד גיל שלישי והתייחסה לאדם, למשפחה, לקהילה ולחברה. לתעסוקה, פנאי, דיור, ובנית משפחה.

בסיום היום הראשון צחקנו בלי סוף מהופעתה של הפסיכולוגית עינת גלזר כרמונה .

ביום השני התקיים דיון בשולחן עגול על המהפכה בתחום האפוטרופסות והמעבר לתמיכה בקבלת החלטות והמורכבות בגישות אלו.

לראשונה בכנס חומש הוצגו קשיים והתמודדויות של אנשים שחלו במחלת האיידס או מתמודדים כנשאים.

 בכל כנס חומש אנו מעניקים תעודות הצטיינות לעובדים סוציאליים בתחומי המחקר, עשיה בשדה ומפעל חיים . בכנס הנוכחי קיבלה פרופסור יעל לצר תעודה על מפעל חיים

אותות הערכה למצויינות הוענקו לעו"ס מומחית שיקום ענת הרפז   על פיתוח שירות שיקומי

                                          לעו"ס מומחה מיכה הרן  על פיתוח שירות שיקומי חדשני 

                                          לעו"ס מומחית בבריאות הנפששרה קריאל על פיתוח שרות שקומי

תעודת הערכה למחקרבתחום השיקום הסוציאליהוענקה לעו"ס קהילתיתשוש קמינסקי

וכן ניתנו אותות הערכה ל 2 גופים המעסיקים אנשים עם מוגבלויות:

מכבי שירותי בריאות וחברת ראנר

 וגוף התנדבותי" פרויקט סנאי"

 

 

כנס חומש התשיעי התקיים ב - 3-4/3/14 בנושא "שיקום: על אמנה אמונות והגשמה"

הכנס התמקד במגוון סוגיות שיקומיות, ברוח אמנת האו"ם בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות (Convention on the Rights of People with Disabilities) אשר אושררה בספטמבר 2012 על-ידי מדינת ישראל. הכנס יעסוק בתחומים מרכזיים בחייהם של אנשים עם מוגבלויות פיזיות, חושיות, התפתחותיות ונפשיות ויבחן כיצד אלו מושפעים מהאמנה ואלו שינויים נדרשים בכדי לקדם את ערכי היסוד של האמנה. הכנס יתמקד בהשלכות האמנה על קידום השיקום במכלול תחומי חיים, השלכות של אמונות אישיות על מימוש ערכי האמנה וכן בחינת האופן שבו ערכי האמנה יכולים לסייע לפרט עם מוגבלות להגיע להגשמה עצמית. כמו כן, הכנס ידון בדילמות אשר מציבה האמנה בפני הלקוחות ואנשי המקצוע העוסקים בתחום השיקום. הכנס ייתן במה לעשייה השיקומית עם דגשים על חמישה תחומים מרכזיים:

לינק לצפות בתמונות מהכנס

https://www.dropbox.com/sh/xm2btd3dtghkpeq/AABNlC88mjcIFWpj-D0MKtoja

כנס חומש השמיני התקיים ב- 2/20012 בנושא: שיקום- פריצת דרך בראי הזמן

כנס חומש השביעי התקיים ב- 2/2009   בנושא : שיקום בסביבות משתנות

כנס חומש השישי התקיים ב- 12/2006 בנושא: מאובדן לשיקום

כנס חומש השישי התקיים ב- 12/2006 בנושא: מאובדן לשיקום

כנס חומש החמישי התקיים ב-12/2004 בנושא: הזכות לשוויון

כנס חומש הרביעי: התקיים ב- 11/2002 בנושא" שיקום בעידן של אי וודאות אתגר או הישרדות?"

כנס חומש השלישי  התקיים ב-11/2000 בנושא: איכות חיים בשיקום

 

 

יצירת קשר

סיגל הרשקוביץ

כתובת: ארלוזורוב 93 תל אביב

טלפון: 052-264-2255

 

הרשמה לדיוור