מועדון כישורי חיים-"אנוש" נתניה

 

עו"ס רונית רפאלי

 

23/9/2004

בחודש מרץ 2001, הוקמה בסניף נתניה מסגרת שיקומית טיפולית חדשה עבור נפגעי נפש ,אשר לא השתלבו עד כה במסגרות תעסוקה ו/או לימוד כלשהן.

 

מטרת התכנית

מתן מסגרת שיקומית טיפולית לשעות הבוקר לאותם חולי נפש שהשתחררו מאשפוזים ממושכים. כאשר הדגש הינו על בניית מסגרת תומכת וייחודית. המסגרת אמורה לאפשר למטופלים ללמוד מיומנויות תפקודיות לקראת חיים עצמאיים בקהילה.

אוכלוסיית היעד

נפגעי נפש החיים בקהילה, אשר לא הצליחו להשתלב באחת ממסגרות התעסוקה והלימוד הקיימות בעיר מסיבות של חוסר ענין , רמת מוטיבציה נמוכה, גיל מבוגר או צעיר מידי וכו'. אותם אנשים נשארו חסרי מעש , בעיקר בשעות הבוקר וכן חיו בבדידות.
טווח הגילאים בכישורי חיים נע בין 22 ל- 65. זקן החברים הנו בן 65, חולה מזה כשלושים שנה. צעירת המשתקמות הינה בת 22. פער הגילאים מכתיב עבודה בשתי קבוצות עקב צרכים ויכולות שונות.

יעדי המסגרת: 

- שיפור מיומנויות חיים כגון : התמדה , לקיחת אחריות ,תקשורת בינאישית, שפור מיומנויות חברתיות, ניהול זמו ותקציב , התמצאות והכרות של שירותיים קהילתיים ומסגרות חברתיות בקהילה. 
- הכוונה וליווי למסגרות מתקדמות יותר , לפי נטיות המטופל/ת בתחומי לימודים ותעסוקה. 
- עדוד ופיתוח נטיות אישיות בתחומים מגוונים כגון : מחשבים , אומנויות , כתיבה, בישול ואפיה , יצירה וכו'. 
- פיתוח יכולות קוגניטיביות כגון יוזמה, לקיחת אחריות, קבלת החלטות .
- הגברת המודעות והבעת רגשות ע"י וונטילציה, נתינת משוב והעלאת בעיות מחיי היום-יום.
- חיזוק הדימוי והבטחון העצמי , תוך הכוונה לתהליכי התמודדות והעצמה.
- עידוד ופיתוח יכולת מנהיגות , בתחומי המסגרת השונים.

מועדון "כישורי חיים" מחד מציע מגוון רחב של פעילויות, טיפוליות שיקומיות, ומאידך גם דורש מן החברים רמה של מחוייבות אישית : להגיע בזמן לפעילויות, להשתתף בפעילות הקבוצתית ולמלא תורנויות (הכנת ארוחת בוקר, קנייםת מצרכים, שטיפת כלים וכו').

זמני פעילות וצוות המפעיל את המסגרת
המקום פתוח חמישה ימים בשבוע א- ה מהשעה 8:30 עד 13:00.

אופי ותכני הפעילות

הפעילויות מחולקות: 1. פעילויות קבועות ומובנות . 2. פעילויות בחירה 3. פעילויות מיוחדות.

1. הפעילויות המובנות : כוללות: תנועה, יוגה , אומנות, ביבליותרפיה ובישול. ( עם פתיחת המסגרת היו בין הפעילויות גם טיפול בפסיכודרמה , טיפול באמנות וטיפול בשיטת אלבאום – הפעילויות משתנות בהתאם לצרכי המסגרת). כיום קיימת סדנאת התמודדות עם מצבי דחק וחרדה אשר מתקיימת בעזרת קלפי טיפול השלכתיים כגון : פרסונה, מיתוס, סאגה ( בהוצאת נורד ).

2. פעילויות בחירה: משחקי חברה קבוצתיים (טאבו, טריוויה, פלונטר, בלוקס, רמי וכו') או משחקים להעשרה אישית כגון תשבצים, קו נקודה, מבוכים וכו' . כל פעילות נעשית תוך כדי ליווי והסבר. הכוונה היא להכשיר ולהעשיר את המטופלים בפעילויות לשעות הפנאי , תוך כדי שהם נחשפים למגוון עשיר של פעיליות אשר יתרמו לשיפור איכות חייהם בביתם. למשחקים אלו ערך מוסף: למידה חוויתית ורכישת כלים להתמצאות במרחב, קשר עין-יד, ריכוז, דיוק וכו'.

בסוף כל יום פעילות מתקיימת "שיחת היום" אשר אורכת כחצי שעה . שיחה קבוצתית זו מאפשרת למטופלים לעבד את חוויות היום שהסתיים , לאפשר וונטילציה, ולקבל תגובות ייעוץ והכוונה מקצועית לפי הצורך .
מגמת המסגרת היא , לתת למטופלים הרגשה שיש להם מקום במסגרת, ומקומם מכובד בעייני הצוות והחברים, ומלאפשר להם לקחת חלק פעיל בכל הנעשה בהתאם לרלונטיות האישית ולצרכיהם במקום.

בנוסף, מתקימות גם פעילויות מיוחדות:

בחלק מהמפגשים הקבוצתיים , אחד הממטופלים עורך שיחת אקטואליה או מארגן דיון בנושא רלוונטי. כמו כן ישנם גם פרויקטים מיוחדים במהלך השנה כולה , חלקם נעשים לקראת החגים, אחרים במועדי ימי ההולדת וכן מוזמנים מספר פעמים בשנה מרצים מבחוץ. לדוגמא : הוזמנה סופרת הילדים מיריק שניר , אשר סיפרה על ספריה , כתיבתה וחייה כסופרת ילדים . הרצאה זו אפשרה חשיפה לנושא מעניין ומרתק , אשר אין נפגשים עמו במהלך השגרתי של חיי היומיום.

כמו כן, כאשר אנו חוגגים לחברים ימי הולדת, אנו עושים זאת בדרך שבחרנו , והיא "הגשמת חלום". מנסים להגשים את חלומו של חוגג יום ההולדת. במסגרת זו של הגשמת החלומות , הגענו עם חברי הקבוצה למפעל שוקולד אורנת- ראינו כיצד מייצרים שוקולד למדנו וגם טעמנו. בקרנו בחוות סוסים-רכבנו והכרנו את הסוס, תכונותיו המיוחדות ויכולתו לשמש כבע"ח טיפולי . בנוסף ערכנו טיול אל " עולם האווז "- וצפינו בהתרגשות בבקיעתם של גוזלים מהבייצים.

עסקנו גם בהכנת ארוחה מיוחדת לפי בקשת אחד החברים ועוד דוגמאות רבות ומרגשות.

ביקורי בית:

אחת לחודש, ביום שני של תחילת כל חודש, אנו יוצאים לביקור בית יזום מראש - עם כל החברים והצוות של אותו יום, אל ביתו/ה של אחד/ת מהחברים/ות . מטרת הביקורים : להכיר את סביבתם הטבעית ולעיתים גם את בני משפחתם , לחזק את בטחונם ולחזק את הקשר בין חייהם בשעות הבוקר ושעות אחה"צ . באותו יום, כאשר חבר/ת המועדון מארח/ת הוא/היא מספרים על עצמם ועל חייהם ומנהגיהם , דבר המאפשר גם לאנשי הצוות וגם לחברים להכיר יותר מקרוב את אותו אדם. המטרה הנוספת והחשובה הינה שבדרך זו נוכל לחזק יותר את הקשרים החברתיים בין החברים לבין עצמם , תוך כדי שאיפה שיזמו מפגשים אחד אצל השני גם מעבר לפעילות במועדון ובסופי שבוע וללא ליווי של הצוות הטיפולי במסגרת.

עבודה יצרנית:

בעת האחרונה שמנו דגש גם על הפן היצרני. לאחר מחשבה ודיון בין אנשי הצוות , הנחנו כי עבודה יצרנית בעלת אופי יצירתי , עשוייה לעורר אצל חברים פתח לגרייה אל עבר עולם התעסוקה.

כמו כן אנו מקווים כי באמצעות התנסות יצירתית זו, ירכשו החברים מיומנויות ראשוניות ומוטיבציה לקראת יציאה למסגרת תעסוקתית מתקדמת יותר במובן יכולות כישורים ויכולת השתכרות , כגון : עבודה בשוק החופשי.

בנסיונות הראשונים עבדו החברים על יצירת 200 סימניות מעוטרות בצבעי גואש , אשר עברו תהליך לימנציה במיכשור מיוחד אשר רכשנו לצורך הנושא . ואכן הביקוש והעניין שעוררו הביא עמו הזמנה רשמית לייצור של עשרות סמניות אשר הוענקו כשי לעובדים המקצועיים של העמותה בכנס השנתי הארצי של עובדי "אנוש" . לאותה מטרה הכינו החברים גם כמאה מחזיקי מפתחות, בתהליך ידני של השחלת חרוזים וקשירת חבלים.

לאור ההצלחה אנו שוקלים לפתח קו מוצריים יחודי, אנו מאמינים שהדבר עשוי להביא לסיפוק לאתגר ולתיגמול כלכלי עבור החברים.

אנו עושים את עבודתנו המקצועית כך שכל חבר יחוש עצמו במקום בטוח ובמסגרת מכילה ומכבדת , תוך שאנו נותנים מענה לצרכיו הרגשיים ועם זאת מעודדים מעורבות ושיתוף פעולה מצד החברים

יצירת קשר

סיגל הרשקוביץ

כתובת: ארלוזורוב 93 תל אביב

טלפון: 052-264-2255

 

הרשמה לדיוור